Vinyasa Flow

10 rzeczy które warto wiedzieć o Vinyasa Flow

 

1.  Forma na znaczenie

Pomimo płynnej praktyki forma jest wciąż ważna. Prawidłowe ułożenie ciała zagwarantuje bezpieczeństwo podczas wykonywania dynamicznych sekwencji i pozycji. Ten typ jogi wydaje się być nieco szybszym niż inne rodzaje Hatha Yogi, ale dynamiczne poruszanie się nie oznacza braku koncentracji, wręcz przeciwnie dążymy do zwiększenia uważności, która wraz w praktyką  stale wzrasta.

2. Oddech ma znaczenie

Centralnym punktem w praktyce Vinyasa flow  jest oddech, zresztą jak w każdej innej praktyce jogi. Twój oddech jest połączeniem  umysłu z ciałem i odwrotnie. Bądź świadomy tego aby zwolnić praktykę gdy twój oddech staje się siłowy i skrócony lub gdy zaczynasz wstrzymywać oddech w trakcie wykonywania wyzywających pozycji. W momencie gdy stracisz kontrole nad oddechem tracisz kontrole nad ciałem, co może prowadzić do kontuzji. Pozwól  oddechowi być twoim przewodnikiem, a zauważysz jak praktyka staje się coraz to bardziej płynna.

3. Zawsze masz łatwiejszą opcję

Joga Vinyasa Flow w zasadzie jest stylem dla każdego  poziomu zaawansowania. To oznacza że, zarówno szczupli, mniejsi, więksi, starsi i młodzi są mile widziani na zajęciach. Ponieważ każdy z nas jest inny istnieją warianty pozycji i wchodzenia do pozycji, tak aby dopasować praktykę do swojego indywidualnego stanu na chwilę obecną. Pozwól sobie na stopniowe i bezpieczne budowanie siły i kondycji. W praktyce Vinyasy masz zawsze możliwość aby zwolnić, przyspieszyć, lub w ogóle odpocząć, po czym dołączyć do grupy kiedy poczujesz, że to już jest ten moment. Pamiętaj że odpocząć możesz w każdym momencie zajęć. Uświadom sobie że jesteś na tych zajęciach aby czuć się dobrze. Respektowanie i słuchanie swojego ciała jest bardzo istotne. Nigdy nie dociskaj na silę. Ból nie powinien być częścią praktyki jogi. Szukaj subtelnej równowagi między siłą a odpuszczeniem.

4. Szybciej nie zawsze znaczy lepiej

Czasami  gdy już płynnie poruszamy się przez sekwencje, które znamy już bardzo dobrze, zdarza się że wpadamy w nasze stare nawyki, które wydają nam się poprawne. Warto wtedy zatrzymać się i z umysłem początkującego ponownie skierować uwagę na ułożenie i prawidłową formę pozycji i przejść. Następnie skupić się na zintegrowaniu oddechu z ciałem w płynnej i dynamicznej praktyce. Nie rzadko bywa tak,  że zwolnienie jest dokładnie tym czego nam potrzeba. Poruszanie się z uwagą i dokładnością może okazać się dobroczynne dla naszego ciała i umysłu.

5. Magia jest w przejściach

Jak w tańcu, Vinyasa Flow lubi gdy każdy ruch  jest połączony. Dlatego niezwykłość tej formy jogi leży w przejściach, które z gracją  łączą każdą asanę. Nasz ruch staje się medytacją i wdzięczmym tańcem wysiłku i swobody  Powiązanie tych wszystkich elementów z oddechem stwarza tę magię.

6. Czaturanga w końcu będzie łatwiejsza Emoji

Nazwa Vinyasa oznacza  płynne przejścia, które szczególnie uwidoczniają się w przejściu z deski do czaturangi następnie do psa z głową w górę i do psa z głową w dół. Ta sekwencja jest wielokrotnie powtarzana podczas praktyki Vinyasy. Jest bardzo trudno osiągnąć tutaj FLOW. Łączy się w nim siła mięśni, wytrzymałość i znajomość techniki wykonania wszystkich pozycji i przejść. Jeśli nie potrafisz na początku utrzymać czaturangi nie martw się tym. Daj sobie czas i wraz z praktyką zauważysz postęp i większą łatwość poruszanie się. Stopniowo zbudujesz siłę mięśni i świadomość ciała aby płynąć przez przejścia i asany,  aż stanie się to twoją drugą naturą.

7. Każdy nauczyciel jest inny

Nigdy nie spotkasz dwóch nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia w tym samym stylu. I to właśnie jest wspaniałe w jodze Vinayasa Flow ! Jest miejsce na indywidualność i kreatywność. Niektórzy nauczyciele są wyjątkowo „ostrzy” i na ich zajęciach bardzo długo utrzymuje się pozycje, a z kolei inni też są wymagający, a do tego zajęcia odbywają się w ciągłym ruchu. Bywają i tacy bardzo łagodni, a FLOW jest spokojny. Znaidziesz się może też na takich zajęcia gdzie sekwencje przypominają dynamiczną choreografię tańca. Każdy nauczyciel jest kompletnie wyjątkowy i praktyka którą się z tobą dzieli jest zupełnie różna od tej poprzedniej. Przygotuj się, że poszczególne zajęcia będą niepowtarzalne. Korzystaj z tych nieskończonych możliwości.

8. To może być intensywny trening…

Pomimo globalnej już popularności jogi niektórzy wciąż myślą o jodze  jako rozciąganiu. Oczywiście istnieją style, które głównie skupiają się na rozciąganiu mięśni, ale Joga Vinyasa Flow charakteryzuje się sporym wigorem. Jeśli odwiedzisz takie zajęcia bądź przygotowany na ciężką pracę na swojej macie i że zobaczysz na niej krople potu. Jest to więc forma ruchu budująca silę i zwiększająca elastyczność w twoim ciele.

…ale jest to coś więcej niż tylko ćwiczenia

Joga to jednak coś więcej niż fitness. Prawdziwa praktyka, to praktyka umysłu. Poruszasz się w rytmie swojego oddechu, uciszając „ małpi umysł”. Płynąc z gracją doświadczasz wszystkich korzyści i wyzwań praktyki.

10 Jest medytacją w ruchu

Tak jak w każdym stylu jogi fizyczna praktyka jest ucieleśnieniem medytacji w ruchu. Vinyasa łączy ciało fizyczne z oddechem. Oddech prowadzi cię w praktyce i rozpoczyna każdy ruch w ciele. Jest to idealna synchronizacja która nadaje poczucie euforii, fascynacji i rozluźnienia. To zespojenie ciała z oddechem i umysłem. Ciało fizyczne, ciało efemeryczne i mentalne stają się jednym i to jest prawdziwą  medytacją w ruchu.

ZADZWOŃ